اخبار, اخبار انرژی خورشیدی

سلول هیبریدی خورشید و باران

محققان چینی یک سلول  جدید ساخته‌اند که با استفاده از انرژی حاصل از “قطرات باران” یا “تابش آفتاب”برق تولید می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیز­مگ، انرژی خورشیدی در همه جا به عنوان یک انرژی مفید در حال تبدیل شدن به حالات مختلف است. اما هنوز هم یک ضعف بزرگ دارد که آن هم نبود تابش خورشید است. در حال حاضر یک تیم تحقیقاتی از مهندسان چینی، یک سلول خورشیدی دو منظوره تولید کرده‌اند که می‌تواند در هنگام بارش باران یا تابش خورشید، با استفاده از نوعی الکتریسیته تماسی موسوم به “اثر برق مالشی” (triboelectric effect)، انرژی‌های حاصل از حرکات قطرات باران که روی سطح  این سلول خورشیدی می‌ریزد را دریافت کرده و برق تولید کند.

“نانو ژنراتورهای برق مالشی” ((TENGs با استفاده از اصطکاک دو ماده که با هم در تماس مختصری هستند، شارژی تولید می‌کند که به عنوان “الکتریسیته ساکن” شناخته می‌شود. این تکنیک می‌تواند در برداشت انرژی حاصل از حرکات یا لرزش‌های بین لباس‌ها، چرخ‌های اتومبیل، زمین یا صفحه‌های لمسی مفید باشد.

سطح بالایی این “سلول خورشیدی” زمانی فعال می‌شود که قطرات آب روی سطح آن بریزد و پلیمرهای موجود در آن را با سطح زیرین در تماس سازد. برای حصول اطمینان از اینکه سلول‌های “فتوولتاییک” (یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشید) در زمان آفتاب نیز هنوز کار می‌کنند، هر دو لایه پلیمر “شفاف” هستند.

این برای نخستین بار نیست که محققان با استفاده از “نانو ژنراتورهای برق مالشی” سلول‌های خورشیدی را در شرایط آب و هوایی دیگری، کاربردی‌تر می‌سازند اما تیم محققان این دستگاه اظهار کردند که این دستگاه جدید طراحی ساده تری دارد و کم حجم تر بوده و تولید آن آسان‌تر از نمونه‌های دیگر است.

نتایج این تحقیقات در مجله ” ACS Nano ” منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *