سایر مقالات, مقالات

سلول خورشیدی پلیمری

دانشمندان همزمان با بهبود بازدهی، سلولهای خورشیدی پلیمری سعی در افزایش طول عمر و انعطا ف پذیری این سلو لهای خورشیدی دارند.
در این سلولها به منظور افزایش شفافیت از شیشه های ITO
استفاده می شود. به دلیل هزینه بالای این شیشه ها، تلاشهایی برای جایگزین کردن آنها با مواد ارزانتر و انعطافپذیرتر در جریان است. به عنوان مثال چانگ لین و همکارانش با جایگزین کردن
ITO با (gallium-dopedZnO)GZ سلول خورشیدی پلیمری تولید کردند که با وجود شفافیت کمتر، دچار افت بازده نشد. در تحقیق دیگری که انجام شد، از یک لایه شفاف
متشکل از آلومینیوم آلاییده با اکسید روی و لایه نازک نقره به جای ITO استفاده کردند. در این مورد نیز سلول خورشیدی بازده قابل قبول به همراه انعطاف پذیری مناسب از خود نشان داد.
تحقیق و مطالعه در مورد این نوع سلولهای خورشیدی روز به روز در حال گسترش است و اقدامات بسیاری برای بهبود بازدهی این سلولهای خورشیدی انجام داده اند.

عوامل موثر در بهبود کارایی سلول خورشیدی پلیمری

آنچه در مورد سلولهای خورشیدی پلیمری حائز اهمیت است بهبود بازده، میزان جذب نور و نیز تولید ساختارهای جدید با مورفولوژیهای متنوع، افزایش انعطافپذیری و پایداری محیطی است. امروزه تمرکز دانشمندان روی افزایش بازده سلولهای خورشیدی پلیمری است. از جمله مهمترین عوامل تأثیرگذار در این امر می توان به نوع پلیمر استفاده شده، بهبود ولتاژ مدار باز، بهبود میزان جذب نور خورشید و تغییر ساختار آنها اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *