اخبار, اخبار انرژی خورشیدی, سایر مقالات, مقالات

بالاترین رکورد بازده در سلول‌های خورشیدی (Tandem) پروسکایت-سیلیکون

ثبت بالاترین رکورد در بازده سلول‌های خورشیدی چندپیوندی (Tandem) پروسکایت-سیلیکون

شرکت Oxford PV اعلام کرد که به بازده ۲۸٪ (مورد تایید سازمان National Renewable Energy Laboratory در آمریکا) برای سلول‌های خورشیدی تندم پروسکایت-سیلیکون دست پیدا کرده است.

این شرکت توانست رکورد شرکت خود را (۳/۲۷٪)، که در اوایل سال ۲۰۱۸ به آن دست یافته بود، بشکند و به بازده ۲۸٪ برسد.

Tandem

شکل 1 دستیابی به رکورد ۲۸ درصدی بازده سلول‌های تندم پروسکایت-سیلیکون

توانایی تحمل دو هزار ساعت دما و رطوبت

مدیر ارشد بخش تکنولوژی در Oxford PV، Chris Case، اظهار داشته است که این رکورد نشان دهنده‌ آهنگ حرکت بی سابقه ما در پیشرفت تکنولوژی است. او هم‌چنین اعلام کرد که در این نوع از سلول‌های خورشیدی دستیابی به بازده ۳۰ درصدی از اهداف آینده این گروه است. او اضافه کرد که، سلول‌های خورشیدی ما نه تنها بازده بالایی دارند بلکه پایدار نیز هستند. سلول‌های مشابه در تحقیقات ما توانایی تحمل حداقل دو هزار ساعت دما و رطوبت (damp heat) را بر طبق استاندارد IEC61215 دارند.

 

راه اندازی خط تولید در مقیاس تجاری

مدیر ارشد اجرایی، Frank P.Averdung، اضافه کرد که سال ۲۰۱۸، سالی مهم برای این شرکت بوده است. در این سال، در کنار بازده و پایداری بالای سلول‌ها، خط تولید سلول‌های خورشیدی تندم در سایزهای تجاری، برای کسب اعتبار (از یک شرکت همکار ساخت ماژول و سلول خورشیدی سیلیکونی) به راه افتاده است. در کنار این همکاری‌ها، توانایی ما برای تولید سلول‌های پروسکایتی در مقیاس صنعتی بیشتر  و قوی‌تر خواهد شد.

سابقه بازده‌های بالای سلول‌های تندم پروسکایت-سیلیکون

قبل از دستیابی به بازده‌های ۲۷ و ۲۸ درصدی توسط Oxford PV، گروهی به رهبری  Steve Albrecht در Helmholtz-Zentrum Berlin توانسته بود بازده را از ۴/۲۳ به ۵/۲۵ درصد برساند. این گروه سلول تندم پروسکایت-سیلیکونی (شکل 2) با بازده ۵/۲۵ درصدی را که سیلیکون آن بر روی قسمت پشتی اچ شده و فیلم پروسکایت آن با کیفیت بالا بر روی قسمت جلویی با استفاده از اسپین کوت لایه نشانی شده است را ساختند. آن‌ها همچنین از یک فویل پلیمری برای کنترل و هدایت نور (Light Management یا LM)  در قسمت جلویی سلول استفاده کردند. به این ترتیب، یک فیلم پروسکایت با کیفیت بالا بر روی یک سطح صاف و هموار ایجاد شد، در حالی که برای جذب نور بیشتر نیز بافتی در قسمت جلویی سلول وجود دارد. نویسنده‌ اول این مقاله، Marko Jost، اشاره کرده است که از این طریق موفق شده‌اند تا بازده سلول‌های یکپارچه تندم پروسکایت/سیلیکونی را به ۵/۲۵ درصد برسانند.

Tandem

شکل 2 تصویر SEM کناری از سلول خورشیدی چندپشته سیلیکون-پروسکایت

 

منبع:

PVEurope

https://www.pveurope.eu/News/Solar-Generator/New-record-for-perovskite-silicon-tandem-solar-cell

ScienceDaily

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181112131621.htm

نویسنده: سعیده تفضلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *